ruptura de menisc gradu 3

Oase si articulatii

Postata de draghycibogdan cu 9 ani in urma.

Buna ziua ma numesc bogdan si am 31 ani
Va rog sa ma ajutati cu un sfat:
Rezultat RMN: Ruptura cruess 3 corn posterior menisc intern
Ar trebui sa ma operez sau nu?

Raspunsuri (6)

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna ziua!
Rmn-ul are relevanta numai ca imagine directa, in timpul examinarii clinice la specialistul in artroscopia genunchiului.
Prin urmare, trebuie sa consultati un specialist in artroscopia genunchiului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

draghycibogdan

acum 9 ani

Buna ziua:
Va rog daca ma puteti ajuta cu un sfat:
Am dureri la incheietura pumnului cand o fortez, ma deranjeaza cand lucru foarte rau,tot timpul port fasa elastica cand o solicit...am facut 2 infiltratii dar nu sa schimbat mare lucru....
Rezultat RMN: Chist sinovial partial evacuat , situat periarticular pe fata dorsala a articulatiei scafo-semilunare.
Se recomanda monitorizare imagistica.
Am fost cu rezultatul rmn la un doctor ortoped si mi-a spus ca am un chist la incheietura pumnului dar ca este mic si el nu a mai operat niciodata un chist asa mic. Mi-a recomandat sa mai consult si alt doctor ortoped poate are o solutie mai buna decat a lui.
Va multumesc!

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna seara!
Intrebarea fundamentala este alta: ce eforturi profesionale/domestice/sportive faceti cu acest pumn, ce traumatisme ati mai avut in antecedente la acest nivel??
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

draghycibogdan

acum 9 ani

Buna ziua!
Efort sportiv cu acest pumn fac culturism si mai multe activitati sportive deoarece sunt nevoit sa le fac pentru ca meseria mea imi impune acest lucru ....iar ca traumatism antecedent la acest nivel:
Veche fractura corp metarcapian V, comsolidata. Mentionez ca aceasta fractura am avut-o acum vreo 13 ani.
Va multumesc!

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna ziua!
Evolutia suferintei pumnului este dependenta strict de efortul practicat.
Prin urmare, singura solutie logica, viabila si chiar imaginabila este reducerea spectaculoasa a solicitarii mecanice a articulatiei (repaus sportiv total cateva luni).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

FreeStyle11

acum 9 ani

Chisturile sa sti, ca nu dispar complet, la unii dispar, la altii nu, chiar daca faci infiltrati sau operatie, pot sa apara si mai tarziu.Singurele solutii sunt, sa porti fasa elastica si sa incerci sa ai grija cum lucrezi, sau sa te lasi o perioada te timp, nu definitiv, pt ca e posibil sa treaca si sa numai apara.Un baiat cu care am lucrat la sala avea chist si dupa 1 luna de repaus cu infiltratii cu tot, i-a trecut si nu a mai aparut, asta fiind acum 2 ani, deci este posibil si la tine sa numai apara.Iti sugerez sa ai grija pe viitor cat de tare fortezi articulatiile, nu e de joaca si iti poti periclita activitatea fizica, chiar definitiv.