Ruptura Biceps

Oase si articulatii

Postata de Sabin1978 cu 10 ani in urma.

Buna ziua, ma numesc Sabin, am 35 de ani . Va rog sa-mi spune-ti ce trebuie sa fac ...In urma cu 6 ani am avut un accident la mana dreapta , mai precis la biceps...m-am tinut foarte strans de o bara doar cu mana dreapta , incercand sa trag de ea foarte tare o greutate, la un moment dat am simtit ca o arsura in bicepsul mainii drepte ,...iar bicepsul s-a strans in partea de sus a maini spre umar. Trebuie sa fac un control neaparat sa nu fac complicatii pe viitor sau pot ramne asa cu bicepsul inestetic ? Va multumesc.

Raspunsuri (5)

FreeStyle11

acum 10 ani

Timp de 6 ani nu ai facut nimic sau acum a aparut?In cazul asta trebuie sa-ti faci o radiografie ca se vada exact care e problema, pe urma se poate vorbi de operatie sau altele.Bafta!

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Este recomandat sa consultati medicul ortoped pentru evaluare; functionalitatea bratului este mai importanta decat aspectul inestetic.

Sabin1978

acum 10 ani

Multumesc .

Dr. Ciprian Nanescu

acum 10 ani

Bicepsul este un muschi responsabil de flexia antebratului pe brat si de miscarea de supinatie a antebratului. Din ceea ce relatati este vorba de o ruptura a capatului distal ( partea tendonului care se prinde de antebrat). Acesta poate fi reparat chirurgical. Este necesar un consult si un examen RMN a intregului segment: umar, brat si cot.
Dr. Ciprian Nanescu
medic primar ortopedie-traumatologie

Sabin1978

acum 10 ani

Va multumesc pentru raspuns...am sa fac un RMN.