Ruptura Biceps

Oase si articulatii

Postata de xeqtrishere cu 11 ani in urma.

Am facut o ruptura de biceps stang usoare.Fac sala de 5 ani.Vreau sa stiu dupa ce voi lua pauza de recuperare si ma voi apuca din nou de sala daca se va "reface muschiul" adica sa apara tesut nou daca ma pot exprima asa.Voi lua un MassGainer cu continut de aminoacizi creatina glutamina substante favorabile cresterei si refacerii musculare.Voi avea aceeasi forta in muschi sau ce sa rupt ramane rupt. as dori o explicatie detaliata. cu rescpect

Raspunsuri (5)

Dr. Marius Uscatu

acum 11 ani

Buna ziua!
Este mai mult decat evident ca raspunsul depinde de localizarea anatomica a rupturii (exista zeci de variante posibile), de marimea leziunii, de datele D-voastra personale etc.
Nu se pune problema de medicamente sau de suplimenti alimentari, ci de un tratament conservator (evitarea eforturilor) sau chirurgical.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

georgeta

acum 10 ani

buna ziua,ma numesc Georgeta si de 3 luni am o durere puternica in zona pieptului(in momentul durerii mi se face pe piept ca o gaura durerea este si noaptea s-au cind stau relaxata)am facut un examen radiologic care a comfirmt o ruptura de muschi,dar altceva nu mi-au spus sa fac decit sa i-au calmante.Am 54 de ani nu fac sport si durerea asta a venit din senin.Va rog sa-mi spuneti ce pot face sa scap de durerea asta .

Dr. Marius Uscatu

acum 10 ani

Buna ziua!
Trebuie sa luati legatura cu un specialist in chirurgie plastica sau cu un specialist in chirurgie toracica, pentru evaluarea situatiei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

georgeta

acum 10 ani

va multumesc din suflet pt raspuns dar as vrea sa stiu ar fi cazul unei operatii?

Dr. Marius Uscatu

acum 10 ani

Raspunsul la aceasta intrebare depinde de evaluarea clinica.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior