Rotula care se deplaseaza?

Oase si articulatii

Postata de Utilizator21643703804 cu 2 ani in urma.

Buna ziua, de cateva luni, in momentul in care flexez piciorul la mai mult de 90 de grade observ ca rotula isi schhimba pozitia, iar la intinderea piciorului aceasta "sare" in pozitia initiala, producand un zgomot, urmat de o durere de scurta intensitate, dar deranjanta.
Situatia apare numai cand este flexat piciorul, cand ma asez pe pat sau pe un scaun, in mers nu exista aceast aproblema.
Care ar fi cauza?

Raspunsuri (2)

Admin SfatulMedicului

acum 2 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Afectiunile-genunchiului/simptomele-si-tratamentul-luxatiei-la-genunchi_17476

Dr. Marius Uscatu

acum 2 ani

Buna seara,
Probabil va confruntati cu o displazie femuro-patelara, adica o arhitectura oarecum "defecta" a articulației femuro-patelara, care predispune la instabilitate, respectiv sub-luxatie sau chiar luxatie a rotulei.
Se impune o examinare clinica la specialistul in artroscopia genunchiului.
Este "cuminte" sa evitati genuflexiunile si alte eforturi similare, ce favorizeaza luxatia laterala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului