RMN genunchi- interpretare si tratament

Oase si articulatii

Postata de ha58 cu 11 ani in urma.

Va rog frumos, daca ma poate ajuta un medic specialist cu privire la interpretarea RMN-ului la picior stang. As dorii sa stiu daca este ceva grav, daca este obligatorie operatia sau se poate rezolva si cu un tratament . Ce imi recomandati si eventual daca este nevoie de operatie, un doctor bun.

Rezultatele examinari RMN:

-corn posterior menisci extern leziuni meniscale stadiul II/IV;
-corn posterior menisci intern leziuni meniscale stadiul II/III;
-LIA cu semnal edematous cu aspect de leziune de tip elongativa;
-Chist de 14/13 mm popliteu, parameniscal corn anterior menisci extern de 9/8 mm si de3/4mmmenisc intern corn anterior;
-Edem osos parcelar subcondral condil femoral intern.
Dr. Simona Bondari, Craiova

sex masculin,
varsta 55 ani,
greutate 98/ inaltime 185,
antecedente traumatice nu exista, nici neurochirurgicale,
ocupatie - functionar, nu cu efort fizic intens (nu pre mult sport si mers pe jos)

Va multumesc mult de tot,
HA58, Craiova

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum 11 ani

Buna ziua!
Atitudinea terapeutica depinde intr-o foarte mica masura de rezultatul scris al RMN.
RMN-ul este valoros, dar numai ca imagine directa, in timpul examinarii clinice practicata de catre specialistul in artroscopia genunchiului.
Daca examenul clinic nu releva semne meniscale, nu este necesara interventia.
NU trebuie sa faceti abstractie insa de cele 25 kg in plus, care distrug genunchiul incet, dar sigur (gonartroza este datorata in principal obezitatii si suprasolicitarii profesionale/sportive).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior