RMN Coloana Lombara

Oase si articulatii

Postata de Balasamirela cu 9 ani in urma.

Am efectuat un RMN Coloana lombara in care se evidentiaza:
Corpi vertebrali in ax.
Discuri intervertebrale cu continut hidric pastrat.
Protruzire discala L4-L5 cu amprenta pe sacul dolar si amprenta foraminala dreapta.
Va rog urgent a-mi da un raspuns la acest rezultat RMN.
Multumesc anticipat !

Raspunsuri (7)

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna seara!
Este absolut imposibil de elaborat un raspuns dupa textul trimis.
RMN-ul este un examen valoros, dar numai ca imagine directa, in mainile neurochirurgului, in timpul examinarii clinice directe.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Balasamirela

acum 9 ani

Multumesc domnule doctor pentru raspunsul dat, as vrea sa precizez ca am varsta de 39 ani, iar in 2010 am fost la un neurochirurg, mi-i s-a depistat o lombosciatica in urma unui RMN, am urmat un tratament dupa care mi-am mai revenit, dar simtomele reapar, iar tratamentele cu antiinflamatoare nu-si mai fac efectul, as vrea sa-mi explicati ce sunt acei corpi vertebrali in ax. Multumesc anticipat !

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna ziua!
V-am precizat ca este absolut imposibil de interpretat un text scris despre RMN, fara examinare clinica directa si fara studierea nemijlocita a imaginilor RMN.
Cat despre tratament, exista doar doua posibilitati: tratament conservator (kineto-terapie, gimnastica medicala specializata) si interventia chirurgicala.
La ce "tratament" va referiti ca ati fi practicat??
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Balasamirela

acum 9 ani

Bună seara,
Am urmat tratamentele Dexametazonă, Voltaren Injectabil, Tramadol, Indometacin, dar s-a simţit o ameliorare doar pe timpul tratamentului, după aceea dureriile au revenit, se manifestă cu durere lombară şi resimt acestă durere până în p***a piciorului cu amorţeală, usturime, iar uneori îmi amorţesc degetele de la picior. (aceste dureri sunt şi pe timpul nopţii)
Vă mulţumesc pentru timpul acordat.

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna seara!
Deci nu ati urmat nici unul dintre tratamentele posibile, cel chirurgical sau cel conservator (kineto-terapia).
Prin urmare, dupa o noua evaluare la neurochirurg, trebuie sa incepeti cu adevarat tratamentul...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

emserban

acum 9 ani

in plus fata de cele spuse de domnul doctor, va recomand ca sedintele de kinetoterapie sa le urmati un timp indelungat. de obicei se recomanda 10 sedinte dar numarul lor este insuficient. de asemenea, va recomand si terapie manuala Yumeiho.

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Aveti perfecta dreptate: kineto-terapia trebuie practicata permanent, zi de zi, timp de multi ani, chiar toata viata..
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior