rezultatul unei analize

Oase si articulatii

Postata de emanuela12 cu 12 ani in urma.

Buna seara( ziua )

In urma unor probleme medicale ivite in familia mea (din partea mamei,cancer de oase, boli de oase), mi-am facut si eu analiza Fosfataza Alcalina la recomandarea medicului de familie. Astazi am primit rezultatul care este format dintr-un numar 114. Mi s-a spus ca este bine, dar as dori mai multe informatii detaliate. Stiu ca valorea de referinta la adulti este intre 98-279, dupa buletinul de analiza, si as dori sa stiu cat de bune sunt analizele ( dupa cate vad sunt aproape de limita inferioara)
Multumesc si astept cu nerabdare un raspuns.
Cu stima,
Emanuela Vass

Raspunsuri (2)

Dr. Constantin Rusu

acum 12 ani

In situatia dumneavoastra, determinarea fosfatazei alcaline a urmarit depistarea unor anomalii ale metabolismului osos (respectiv un metabolism accelerat). O eventuala crestere (si nu scadere) a acesteia ar fi meritat investigatii suplimentare. Or, valoarea pe care o descrieti e perfect normala.

emanuela12

acum 12 ani

Va multumesc pentru raspuns si pentru promptitudine.
Cu stima,
Emanuela Vass