Revin cu precizari

Oase si articulatii

Postata de stoianflorica cu 9 ani in urma.

Atitudinea mea nu este lipsita de respect,dimpotriva.MAI DEGRABA ESTE O ATITUDINE DISPERATA. De la prima operatie(dec.2010)colturile au crescut numai in lateral.Am fost prezenta la toate operatiile si am vazut de unde s-au tras colturile:din lateral de sub carne.Deasupra ,la nivel de a fi taiata, a crescut doar partea ramasa in centrul unghiei.In ceea ce priveste incaltamintea ne-am adaptat pe cat posibil(iarna e mai greu!).Cel mai mult folosim papuci deschisi in fata.Vreau sa va mai spun ca ,in timpul tratamentului cu antibiotic, lucrurile se schimbasera in bine ,dar am intrerupt de teama altor complicatii.Daca v-am suparat,imi cer scuze,nu asta afost intentia.Va asigur insa ca ,daca l-ati vedea,mi-ati da dreptate! Multumesc,o zi buna!

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna ziua!
Antibioticul este nu numai inutil (nu rezolva problema), ci determina inutil tulburari digestive. Mai are un efect "pervers": va lasa impresia ca problema se poate rezolva prin intermediul medicamentelor, facand abstractie de adevaratul tratament (gestionarea incaltamintei).
Asa cum deja ati inteles, interventiile au fost total inutile.
Tratamentul este complet diferit: colturile nu trebuie extrase (indepartate chirurgical), ci lasate ca, prin cresterea progresiva a unghiei, sa depaseasca treptat degetul.
Pantofii total deschisi (sandale) nu trebuie purtati "cel mai mult", ci exclusiv, indiferent de anotimp, pana la rezolvarea situatiei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior