Revenire dupa entorsa cu fisura maleola externa dreapta ?

Oase si articulatii

Postata de Mariana cu un an in urma.

In cat timp se poate relua activitatea (fotbal amator),dupa o entorsa cu o fisura de maleola.In urma ultimei radiografii totul este in regula ,nu se mai obseva nimic din fisura.Mentionez de asemenea ca a purtat glezniera o saptamana ,2saptamani a purtat cizma de imobilizare,a facut injectii anticoagulante 10zile ,acum poarta in continuare glezniera ,ia suplimente joint protex de la calivita,mega 50(vit si minerale ),Omega3Multumesc!

Raspunsuri (2)

acum un an

Buna ziua,

Dupa incheierea tratamentului recomandat este bine sa solicitati o reevaluare de catre un medic specialist.

Va recomandam sa va programati la un medic ortoped: https://www.clickmed.ro/medic/ortopedie

Dr. Marius Uscatu

acum un an

Buna seara,
Nu exista in medicina notiunea de "fisura": osul este fie fracturat, fie integru.
Consolidarea unei fracturi a meleolei fibulare dureaza 10-14 saptamani.
Reluarea eforturilor sportive se poate realiza, in general, dupa 4-6 luni de la fractura (in functie de cateva sute de criterii).
Este evident ca raspunsul final depinde de tipul fracturii si de datele personale ale pacientului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului