Reumatism?

Oase si articulatii

Postata de madalina.r cu 12 ani in urma.

Buna ziua! In urma unor analize, am avut aceste rezultate: ASLO-261, MCH-26,3pg, RDW-15,5%, Leucocite-3100/mm3, Neutrofile-34,2%, Limfocite-53,90%, Bazofile-1,06%. Restul (Fibrinogen, Proteina c reactiva, VSH, ce a mai ramas din hemoleucograma) au iesit bune. Mentionez ca am 18 ani si fac de 2 ani moldamin. Am fost diagnosticata cu reumatism articular, insa la ultima consultatie mi s-a spus ca poate fi vorba despre o artrita, este posibil? Ce afectiune pot avea daca am leucocitele scazute?

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

Artrita este o componentă a reumatismului articular însă analizele de sânge ar trebui văzute şi de un hematolog (spre informarea d-vs valori scăzute ale leucocitelor - neutrofile se datorează:
1. bolilor hematologice
2. bolilor infecţioase
3. unor cauze medicamentoase şi toxice)