repercursiuni ale fracturii de clavicula

Oase si articulatii

Postata de MadaBr cu 9 ani in urma.

Am suferit un accident in urma caruia m-am pricopsit cu o fracture de clavicula.am fost la control se videnca ... port o orteza medicaa in mom de fata. dureri sunt evvident d ar cea ce ma ingrijreaza pe mn este faptul ca mana cu pricina mi se umfla pe timp de zi si nu inteleg de ce .. parca as suferi de obezitate... si cireasa de pe tort este ca de fiecare dat cand ma asez in pozitia culcat de altfel si atunci cand ma ridic am ameteli. ma poate lamuri si pe mn cineva ? aveti idee?

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna ziua!
Acest gen de orteza trebuie bine reglat, pentru a nu exercita compresiune axilara, cu aparitia leziunilor vasculare si nervoase. Probabil ca in cazul D-voastra orteza este stransa prea mult, exercitand efectul de compresie descris.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior