Remedii pentru dureri musculare si de oase?

Oase si articulatii

Postata de olkopo cu 12 ani in urma.

De mai mult timp sufar de dureri musculare,in zona gatului si a umerilor,si dureri ale coloanei,in jurul mijlocului si mai ales spre gat,iar la anumite miscari ale bratelor si ale maxilarului, oasele pocnesc...
poate cineva sa ma ajute cu un raspuns?
am facut un tratament cu magnerot mai multi ani in urma ,pe timpul sarcinii,care m-a ajutat...sa fie cauza calciul si magneziul?sau e mult mai grav?durerea e mult mai accentuata daca stau mai mult timp nemiscata in aceeasi pozitie.
Multumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 saptamani

Buna ziua,

Durerile musculare si de oase pot avea diverse cauze, de la tensiune si stres muscular, la afectiuni mai grave ale oaselor, muschilor sau articulatiilor. Ac***a in vedere ca ati mentionat ca aceste dureri sunt mai pronuntate in anumite pozitii si in momentul in care efectuati miscari specifice, este posibil ca acestea sa fie rezultatul unor afectiuni musculo-scheletale sau al unei proaste alinieri a corpului.

Pentru a ameliora aceste dureri, puteti incerca urmatoarele remedii:

- Exercitiile fizice regulate: Acestea pot ajuta la imbunatatirea flexibilitatii, a rezistentei si a tonusului muscular, reducand astfel riscul aparitiei durerilor.

- Fizioterapia: Tratamentele de fizioterapie, inclusiv terapia prin masaj, kinetoterapia si terapia prin caldura sau rece pot ajuta la ameliorarea durerilor si la imbunatatirea mobilitatii.

- Medicamente: Unele medicamente, cum ar fi analgezicele si antiinflamatoarele nesteroidiene (AINS), pot ajuta la ameliorarea durerilor si inflamatiei.

- Suplimentele alimentare: Suplimentele cu calciu si magneziu pot ajuta la mentinerea sanatatii oaselor si muschilor. Totusi, este important sa discutati cu un medic inainte de a incepe un astfel de tratament.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/reumatologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/simptome/durerea-tuturor-muschilor-si-oaselor_129
sfatulmedicului.ro/Oase-si-articulatii--membrele-/durere-de-oase-sau-durere-muscularai-cum-faci-deosebirea-intre-cele-doua_19057
sfatulmedicului.ro/Oase-si-articulatii--membrele-/durerile-musculare-si-patologiile-corelate_20191