Referitor la vimovo?

Oase si articulatii

Postata de Utilizator11715600220 cu o luna in urma.

Bună ziua,,mamei mele i-a recomandat medicul de familie vimovo dar mama bea și anticoagulante și xarelto plus de asta ii funcționează un singur rinichi,, Este bine să mai bea și acel vimovo?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Vimovo este o combinatie de doua substante active, naproxen, un medicament antiinflamator nesteroidian si esomeprazol, un medicament care reduce cantitatea de acid produsa in stomac. Aceasta combinatie este folosita pentru tratamentul simptomelor bolilor inflamatorii, cum ar fi osteoartrita, poliartrita reumatoida si spondilita anchilozanta.

Trebuie sa stiti ca pacientii care iau concomitent antiinflamatoare nesteroidiene, precum Vimovo, si anticoagulante, precum Xarelto, pot fi expusi unui risc mai mare de complicatii gastrointestinale. Acest lucru se intampla deoarece si AINS si anticoagulantele pot creste riscul de sangerare.

In plus, medicamentele ca Vimovo pot cauza retentie de lichide ceea ce nu este dorit mai ales la persoanele cu o singura functie renala.

Medicul ar putea fi capabil sa aleaga un alt medicament care sa nu aiba aceleasi posibile efecte adverse, in functie de istoricul medical al mamei dvs.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/nefrologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-rinichilor/sfaturi-pentru-sanatatea-rinichilor_16057
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/cum-sa-va-protejati-rinichii_11431