Recuperare operatie gonartroza

Oase si articulatii

Postata de gabriela3064 cu 11 ani in urma.

Am suferit in urma cu 3 luni o operatie la genunchi, fiind diagnosticata cu gonartroza.
Mi-a fost implantata o placa DCS cu 9 suruburi in speranta ca oasele se vor realinia.
Problema e ca acum nu mi-am recapatat integral mobilitatea genunchiului in sensul ca nu il pot indoi decat la aproximativ 45 de grade.
Intrebarea mea e cam in cat timp imi va reveni complet mobilitatea in genunchi si ce fel de exercitii as putea incerca in acest sens?
Va multumesc. Gabriela

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Recuperarea poate dura luni de zile, insa este esential sa efectuati exercitii zilnice in acest sens.
Este recomandat sa consultati medicul de recuperare fizicala pentru a va explica cum sa efectuati exercitiile, frecventa lor, toate acestea in urma evaluarii mobilitatii.