Recuperare medicala dupa fisura haluce

Oase si articulatii

Postata de ZlatanIbrahimovic9 cu 8 ani in urma.

Buna ziua! Am 16 ani, 1.78m, 62kg, baiat. La ora de sport m-a lovit un coleg si am fisura la halucele drept. Tin gips o luna, iar eu practic fotbal de performanta de la 7 ani. Intrebarea mea este: Ce exercitii trebuie sa fac pentru recuperare, pentru ca am inteles ca este foarte necesara. Va multumesc mult anticipat!

O zi buna!

Raspunsuri (3)

Dr. Marius Uscatu

acum 8 ani

Buna ziua!
Exista nenumarate tipuri de fracturi ale halucelui, care determina tratamente si prognostice functionale total diferite.
Raspunsul precis depinde, evident, de studierea imaginii radiografice.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

ZlatanIbrahimovic9

acum 8 ani

Totusi, cam dupa cat timp pot incepe activitatea fotbalistica?
Mentionez ca pe 25.11.2015 am suferit fractura si pe 07.12.2015 mi s-a pus ghipsul(am mers cam tarziu la doctor).

Dr. Marius Uscatu

acum 8 ani

In functie de tipul fracturii, activitatea sportiva poate incepe cel mai devreme la 12-14 saptamani sau niciodata (fracturi articulare severe).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior