recuperare dupa fractura cap radial

Oase si articulatii

Postata de fulger cu 9 ani in urma.

fetita mea de 3 ani si 7 luni a avut fractura cot -cap radial- a stat cu manuta in ghips doua saptamani ,apoi i-a fost scos ,atrecut de atunci o luna si inca nu poate indrepta complet manuta! cat mai dureaza pana va reusi sa o indrepte? multumesc anticipat!

Raspunsuri (3)

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna ziua!
Aceasta fractura este reputata prin sechelele functionale (motiv pentru ca nu se imobilizeaza gipsat, ci printr-o simpla esarfa in scop antalgic).
Este motivul pentru care se impune o kineto-terapie sustinuta, in vederea recuperarii (in urmatoarele saptamani) a extensiei cotului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

FreeStyle11

acum 9 ani

Trebuie sa faca recuperare medicala pana isi va redea mobilitatea membrului.Puteti merge la ortopedul care a examinato sau la un medic specializat in recuperare medicala.Nu va spus ortopedul sa faca recuperare deloc?

alesia

acum 8 ani

Da, trebuie musai recuperare. Si fetita mea si-a fracturat mana la joaca si ni s-a recomandat sa mergem la fizioterapeut pentru recuperare completa. Cabinetul la care am fost noi este foarte aprope de Fundeni, specialistii lucreaza foarte bine cu copiii, iar pretul este rezonabil: 50 ron/sedinta. Daca va ajuta, va pot da numele cabinetului:***. Toate cele bune!