reactii adverse?

Oase si articulatii

Postata de Gabriela240 cu 11 ani in urma.

In urma cu 15 zile am suferit un traumatism, (o entorsa), am piciorul in ghips, am avut de facut tratament cu PRADAXA (110, 20 de pastile) si Tador. De cateva zile am pruruit anal ingrozitor, numai seara si noaptea, este cumplit. Nimic nu are efect. Am intrerupt medicatia. Este posibil sa fie o reactie adversa a tratamentului cu Pradaxa?

Raspunsuri (3)

Adrienne

acum 11 ani

S-ar putea.........ambele medicamente au printre reactiile adverse si pe cele alergice. Paradaxa din cauza colorantului Galben amurg [ E 110 ] iar Tador prin insasi subsanta de baza : dexketoprofen. Este bine de intrebat medicul...........

Gabriela240

acum 11 ani

multumesc ptr raspuns. Citesc intotdeauna prospectele medicamentelor. Pe acestea nu se regaseau, la reactii adverse, simptomele mele. Asdeara am intrebat medicul de familie, iar azi dimineata pe specialistul ortoped, cel care mi-a prescris tratamentul. Medicul de familie a suspectat altceva si mi-a dat niste analize de facut, medicul ortoped a ridicat din umeri si a zis."probabil..." Acum , dupa ce am luat un antihistaminic,(de capul meu, la disperare) m-am mai linistit. E trist cat de putine stim despre tratamentele noastre si ce pericole ascund...

cu siguranta

acum 11 ani

orice medicament chimic are efecte secundare... citeste hartia insotitoare,..in 50% din cazuri sunt descrise deja pe hartie..restul nu sunt.