raspuns urgent

Oase si articulatii

Postata de ddgabitzu cu 14 ani in urma.

buna seara! AZI AM FOST SI MI-AM FACUT RMN-UL SI VA SPUN CE REZULTAT MI-A DAT SI POATE MA AJUTATI CU UN SFAT SI IMI SPUNETI DACA ESTE DE OPERATIE.

-PIESE SCHELETICE NORMALE
-CARTILAJUL DE ACOPERIRE SI CORTICALA OSOASA DE LA NIV ELUL CONDILILOR FEMURALI SI TIBIALI CU GROSIME UNIFORMA, SEMNAL OMOGEN,CONTUR REGULAT
-CARTILAJUL DE ACOPERIRE PATELAR CU GROSIME CRESCUTA IN 1/3 MEDIANA,SEMNAL MINIM NEOMOGEN, CONTUR REGULAT-HIPERSEMNAL STIR SI PD FS LA NIVELUL CONDILULUI FEMURAL EXT SI IN PORTIUNEA ANTERIOARA A CONDILULUI TIBIAL INTERN ( CONTUZII OSOASE)
-TASARI TRABECULARE SUBCORTICALE CONDILI TIBIALI
-MENISC MEDIAL CU HIPERSEMNAL T2LINIAR OBLIC-TRANSVERSAL CORPOREO CORNUAL POSTERIOR CE NU INTERPRETEAZA NICI UNA DIN SUPRAFETELE ARTICULARE - FISURA
-MENISC LATERAL CU HIPERSEMNAL LINIAR OBLIC CORPOREOCORNUAL CE NU INTERPRETEAZA NICI UNA DIN SUPRAFETELE ARTICULARE - FISURA
-LIA DISCRET EDEMATIAT FARA INTRERUPEREA CONTINUITATII
-ANTERIOR IN 1/3 ADIACENTA INSERTIEI FEMURALE LIGAMENTUL COLATERAL INTERN APARE EDEMATIAT SI MAI DIFUZ CONTURAT, FARA INTRERUPEREA CONTINUITATII ;BURSITA DE VECINATATE
-LIP LIGAMENT COLATERAL EXT INTACTE CU GROSIME NORMALE
-LICHID ARTICULAR IN CANTITATE MEDIE , INFILTRATIE EDEMATOASA A TESUTURILOR MOI PERIARTICULARE

VA ROG MULT DATI-MI UN RASPUNS, VA MULTUMESC

Raspunsuri (3)

Dr. Cristina - Recuperare medicala

acum 14 ani

Trece cu tratament antiinflamator, repaus relativ (adică nu stai prea mult în picioare și nu mergi mult), iei un bilet de trimitere de la medicul de familie și ceri să faci fizioterapie ( după ghips, desigur). Băbește cel mai bine merge să pui pe genunchi 2 foi de varză zdrobite ușor, legate, și lăsate 7-8 ore.
Cu bine!

maria

acum 14 ani

as dori daca cineva poate sa mi raspunda la urmatoarea intrebare.Am facut tratament cu osseor timp de 6luni dupa care am facut pinteni calcanei .medicul de familie mi a spus sa intrerup trat care mi la recomandat medicul endocrinolog deoarece el este cauza acestor pinteni.As vrea sa mi spuna cineva daca intr adevar este asa. Va multumesc.

ddgabitzu

acum 14 ani

va multumesc d-na dr, sunt ok dupa vizita la dr, cu putina rabdare si recuperare imi revin, va multumesc pt sfaturi