puya

Oase si articulatii

Postata de puya cu 13 ani in urma.

Buna ziua,

Incepand de ieri am inceput sa am dureri in mana dreapta (incheietura cotului si antebrat), seara a inceput sa ma doara si incheietura umarului. Dimineata situatia se ameliorase, dar dupa ce am inceput sa folosesc mana dreapta, am inceput sa am dureri usoare si la nivelul bratului + senzatie usoara de amortire. Senzatia de durere este ceva asemanator fortarii unui muschi.
Mentionez ca de doua zile am inceput un tratament cu Nolicin (norfloxacin) pentru o infectie urinara cu Klebsiella si am vazut pe prospect ca unul dintre efectele secundare poate fi tendinita. Nu am facut niciun efort sau miscare gresita ce ar putea explica durerea musculara in ultimile doua zile. Durerea a aparut treptat.
Ce ar putea fi ?

Va multumesc.

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 13 ani

Recomand consultul unui reumatolog dacă aceste dureri articulare persistă (probabil este vorba de o miozită sau tendinită)

puya

acum 13 ani

Va multumesc pentru raspuns.

Am contactat-o astazi si pe doamna doctor ce mi-a prescris Nolicinul si dansa mi-a spus sa continui tratamentul pentru ca sigur nu este de la antibiotic deoarece ca efectul secundar respectiv (tendinita) ar fi foarte rar, iar in cazul in care durerea continua, sa iau un anti-inflamator (Nurofen). O sa continui tratamentul, dar in cazul in care o sa continue durerea, o sa merg la un reumatolog (mai ales ca avertismentul este destul de mare pentru relatia norfloxacin - tendinita).

Inca o data, va multumesc pentru raspuns.