proteza de sold

Oase si articulatii

Postata de doinisor cu 13 ani in urma.

din 1982 am o problema la soldul drept am nevioie de proteza de sold merg tot mai greu si mie frica sa ma operez am un copil de22 ani cu handicap grav si daca nu mai pot umbla ce ma fac
cema sfatuiti sa fac

Raspunsuri (6)

Alina Iatan, recuperare medicala

acum 13 ani

daca e nevoie de proteza atunci nu mai asteptati si fara frica trebuie sa va operati. va veti simti mult mai bine dupa si va veti intreba de ce ati asteptat atat, cu atat mai mult ca sunteti ajutorul de baza al copilului dvs. e timpul sa va ganditi putin si la dvs.! daca va e bine , le va fii bine si celor din jur! sanatate multa! Alina Iatan.

Dr. Marius Uscatu

acum 13 ani

Buna ziua!
Situatia este complexa se depinde de varsta, sex, greutate, ocupatie, antecedente si multa, multe alte criterii.
Intr-adevar, dupa operatia de protezare calitatea vietii creste spectaculos, insa intrati pe un "drum fara intoarcere" cu multe complicatii posibile.
Prin urmare, daca handicapul functional nu este mare se mai poate astepta 10-20 de ani.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior

doinisor

acum 13 ani

multumesc nu e mare dar nu pot fugi nu pot merge cu bicicleta practic sa limitat miscarile soldului

acum 13 ani

Buna ziua!
Situatia este complexa se depinde de varsta, sex, greutate, ocupatie, antecedente si multa, multe alte criterii.
Intr-adevar, dupa operatia de protezare calitatea vietii creste spectaculos, insa intrati pe un "drum fara intoarcere" cu multe complicatii posibile.
Prin urmare, daca handicapul functional nu este mare se mai poate astepta 10-20 de ani.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior

acum 13 ani

Trebuie, de asemenea, sa intelegeti ca proteza va ofera doar un confort necesar unei minime activitati fizice, fiind total exclusa alergarea, iar bicicleta limitata la maximum.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior

doinisor

acum 13 ani

multumesc frumos pt raspunsul dumneavoastra