Protectie AINS

Oase si articulatii

Postata de Cristina500 cu 12 ani in urma.

Buna ziua.Spune-ti va rog daca iau
AINS Arcoxia sau Celebrex trebuie si protectoare pentru ficat si stomac ? Pe ce perioada se administreaza aceste protectoare?

Raspunsuri (4)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Pentru antiinflamatoarele non steroidiene (AINS) precum celebrex sau arcoxia nu este necesar o protectie gastrica suplimentara, ci doar daca exista o afectiune de fond care necesita administrarea protectoarelor (gastrita, reflux gastro-esofagian).

Cristina500

acum 12 ani

Dupa administrarea acestor AINS transaminazele nu au valori normale,iar medicul nu mi-a recomandat nimic.

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

in functie de numarul si durata administrarii acestor antiinflamatorii, creste posibilitatea afectarii hepatice , gastrice, etc. dupa cum scrie si in prospectul acestora. daca reactiile adverse gastrice le puteti oarecum ''''preveni'''' prin administrarea de ''protectoare gastrice'', (dupa cum frecvent se recomanda Omez impreuna cu AINS), pentru restul reactiilor adverse nu va puteti proteja decat prin respectarea stricta a indicatiilor medicului curant in ceea ce priveste modul de administrare.

va urez o zi buna

Dr. Achitei

acum 12 ani

Desi in mod teoretic, datorita efectului selectiv, cele 2 medicamente nu ar prezenta efecte secundare gastrice semnificative, in practica am intalinit multe complicatii legate de administrarea indelungata de antiinflamatorii selective. In concluzie, daca este necesara administrarea prelungita, recomant protectie gastrica cu omeprazol 20 mg/zi. Protectia hepatica nu este rationala. Numai bine!