Probleme platfus?

Oase si articulatii

Postata de MembruMobileAppdan_lucyan cu 6 ani in urma.

Buna seara !
Am 17 ani, 181 cm si 60kg (nu sunt adeptul sporturilor de performanța), iar in urma cu câțiva ani am observat ca ceva nu e in regula cu picioarele mele, mai exact, mergând la un medic ortoped, de curând am aflat ca am platfus (nu stiu dacă e normal, însă oasele din interiorul “labei” piciorului sunt foarte ieșite), iar când picioarele sunt in sarcina calc mult spre interior.

Sincer sa fiu nu am dat mare importanță acestei probleme, pana când, in urma cu o luna au început durerile mai severe (mai accentuate la piciorul drept).

Medicul mi-a spus sa îmi iau încălțăminte specială, însă simt ca e cam inutila și nu cred ca e vreo șansa sa-mi recapăt mersul normal, durerea apare și când sunt desculț și uneori și când stau pur și simplu.

Vreau sa aflu dacă picioarele se pot corecta relativ ușor și dacă da, prin ce metodă?
Durerea aceasta ar putea trece cu timpul sau va persista in timp? Sunt puțin confuz pentru ca din aceasta cauza, din ce m-am documentat eu, o sa am probleme la o vârsta mai înaintată si chiar nu doresc asta.

Mulțumesc și respect pentru munca depusă !

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Afectiunile-gleznei-si-piciorului/platfusul_1621