probleme genunchi

Oase si articulatii

Postata de georgia_b75 cu 9 ani in urma.

buna ziua,

Am o intrebare la dvs:mama mea a avut un ACV in urma careia a ramas cu semipareza dreapta.
Piciorul drept se curbeaza in spate in momentul in care merge.
Va rog sa-mi spuneti la ce medic specialist trebuie sa mergem cu ea?

Va multumesc frumos!

Raspunsuri (3)

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna ziua!
Este o problema ce tine, evident, de neurologie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

georgia_b75

acum 9 ani

Buna ziua,

Va multumesc frumos pentru raspuns.
Stiu ca este o problema de neurologie, doream sa stiu la ce medic sa merg cu ea sa gasim o varianta s-o ajute sa nu i se mai curbeze piciorul in spate.
datorita semipazei asa a putut ea sa mearga,
ma gandeam, ca la un medic ortoped sa ne recomande o orteza sau altceva de genul.

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Da, va poate ajuta si un ortoped in acest sens, insa nu trebuie sa aveti foarte mari asteptari din partea unor asemenea orteze.
Importanta, in afara evaluarii neurologice si ortopedice, este si kineto-terapia sustinuta si permanenta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior