probleme ale membrelor

Oase si articulatii

Postata de membru229298 cu 11 ani in urma.

Buna!Copilul meu in virsta de 14 luni are displazie a articulatiei coxofemurala la piciorul sting si pliuri asimetricesunt de lungimi diferite.La fel si membrele inferioare.Mi s-a spus ca o sa se rezolve de la sine si ca multi copii se nasc cu asa defectiuni ale membrelor.Ce pot face?

Raspunsuri (2)

Dr. Marius Uscatu

acum 11 ani

Buna ziua!
Displazia coxo-femurala se trateaza cu sanse maximale de succes pana la varsta mersului (12 luni) prin mijloace conservatoare. Dupa aceasta varsta sansele de succes se reduc semnificativ, iar sechelele raman pentru tot restul vietii, chiar in cazul tratamentului chirurgical.
Prin urmare, trebuie sa consultati un ortoped pediatru experimentat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

Osetopat

acum 11 ani

Mergeti cu copilul la un medic cu specializare in osteopatie. Pentru orice osteopat bun este usor de remediat aceasta afectiune chiar si la varsta adulta, iar la varsta asta este un fleac. Insa pt. alti specialisti este f. greu de remediat.
Medici osteopati gasiti in Bucuresti si in alte orase mari. Cunoscu mai multi copii si adulti vindecati de aceleasi afectiuni. Este vorba in genere de o luxatie imperceptibila si nu de un picior scurt.