problema inaltime !?!!

Oase si articulatii

Postata de BMW7E38 cu 10 ani in urma.

am 17 ani.. va rog ajutatima.. vreau propuneri pentru dezvoltarea in inaltime..cei de virsta mea chiar mai mici (colegi) sunt toti inalti.. ce alimentatie trebuie sa respect, activitate fizica si odihna...ajutatima va rog.

Raspunsuri (6)

Dr. Marius Uscatu

acum 10 ani

Buna seara!
Nu ne-ati precizat sexul: baietii pot creste chiar pana la 18-20 de ani, pe cand fetele cresc pana la 14 ani (in medie). Nu ne-ati precizat care este inaltimea actuala.
O alimentatie normala, fara carente majore, un regim normal de efort fizic (fara excesele sportului de performanta) permit o crestere normala. Mai exista si factorul genetic, iar inaltimea parintilor este capitala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

BMW7E38

acum 10 ani

sex masculin.. acum am ~1.70 (tatal meu are 1.78) vreau chiar mai inalt ca el sa ajung .

Dr. Marius Uscatu

acum 10 ani

Contează si inaltimea mamei...pe care nu ati precizat-o..
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

BMW7E38

acum 10 ani

mama 1.67

Dr. Marius Uscatu

acum 10 ani

Asa dupa cum ati inteles deja, copilul mosteneste ambii parinti, deci inaltimea va fi un fel de medie a inaltimii parintilor.
Mai aveti insa potential de crestere la 17 ani, chiar 5-6 cm.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

BMW7E38

acum 10 ani

multumesc d-le doctor.