pot sa iau?

Oase si articulatii

Postata de bogdan765 cu 9 ani in urma.

Pot sa iau suplimente pe baza de glucozamina, condroitina, colagen, acid hialuronic pt a intari articulatiile si tendoanele?Exista vreun risc daca le iau, adica sa fac bine pe o parte si rau pe alta parte.Se vor observa ceva inbunatatiri la nivelul articulatiilor, tendoanelor si ligamentelor, daca consum aceste suplimente.As dori sa raspunda un medic, altcineva daca a luat si i-a facut bine poate sa-mi spuna.Multumesc anticipat!

Raspunsuri (4)

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna ziua!
Va ofer un sfat sincer si dezinteresat, bazat pe o experienta de peste 15 ani in utilizarea unor asemenea suplimenti alimentari: nu au nici un efect demonstrat stiintific, in afara efectului substantial asupra bugetului personal.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna ziua!
Va ofer un sfat sincer si dezinteresat, bazat pe o experienta de peste 15 ani in utilizarea unor asemenea suplimenti alimentari: nu au nici un efect demonstrat stiintific, in afara efectului substantial asupra bugetului personal.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

bogdan765

acum 9 ani

Si daca aleg sa iau, macar asa de proba, cam care ar fi cele mai bune suplimente?

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Nu exista "cel mai bun". Toate au acelasi efect.
Diferenta dintre medicamente si suplimente nutritive consta in faptul ca ultimele nu au o actiune benefica demonstrata stiintific (beneficiul este afirmat unilateral de catre fabricant, fara sa poata dovedi acest beneficiu altfel decat prin argumente de tip marketing).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior