Pot oare sa cer un ghips pentru entorse repetate ? M-ar ajuta ?

Oase si articulatii

Postata de Mihaela cu 3 luni in urma.

In urma cu 7-8 ani am cazut pe scari si am suferit o entorsa gradul 2 tratata doar cu pansament cu rivanol ( camera de garda Campina ).De atunci am ramas cu durere la glezna picior stang iar in ultimele 3 luni s-au acutizat in special noaptea si o umflatura deasupra gleznei . Am mers la centrul ortopedic Azuga unde mi s-a prescris unguent antiinflamator , Arcoxia 10 zile si gheata ortopedica fara prea mult rezultat. .Dureri tot am ( fregventa redusa ) , tumefactia este tot acolo ( putin redusa) si piciorul il folosesc foarte putin dupa 3 saptamani de tratament. .Am 44 ani , 1,63m ,52 kg .

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Puteti cere un ghips pentru entorse repetate. Ar putea sa va ajute, atat prin imobilizarea gleznei, astfel incat articulatia sa aiba timp sa se vindece, cat si prin reducerea umflaturii si a durerii. Insa, este important de mentionat ca purtarea ghipsului nu asigura rezolvarea problemei pe termen lung, daca nu sunt tratate cauzele care duc la entorse repetate.

Deasemenea, este foarte important sa urmati sfaturile medicului si sa respectati indicatiile acestuia pentru recuperare. Un ghips nu este solutia permanenta, ci doar un tratament pe termen scurt menit sa protejeze zona in timpul vindecarii.

Daca durerea si umflaturile persista dupa trei saptamani de tratament, este posibil sa fie necesare investigatii suplimentare pentru a determina daca exista o problema mai serioasa.

Daca doriti si opinia altui medic puteti alege un medic potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/ortopedie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-gleznei-si-piciorului/entorsa-de-glezna_1618

Va dorim recuperare rapida!

Dr. Marius Uscatu

acum 3 luni

Buna ziua,
Exista doua atitudini terapeutice total diferite in entorsa medie/severa a gleznei:
- tratament functional, adica absenta oricarei imobilizari, dar cu repaus maximal, contentie elastica etc
- tratament ortopedic: imobilizare in cizma gipsata sau orteza pentru 6 saptamani.
Imobilizarea gleznei reduce sindromul inflamator, permite o buna cicatrizare a ligamentelor si o buna stabilitate articulara viitoare, insa determina redoare (ankiloza) articulara, ce necesita multe luni de gimnastica medicala (kineto-terapie).
Tratamentul functional poate determina laxitate articulara, sursa de alte potentiale entorse, iar laxitatea este artrogena (distruge cartilajul articular).
Raspunsul precis depinde, evident, de examinarea clinica directa.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului