Pot merge daca am o fractura la metatarsianul 5?

Oase si articulatii Fractura

Postata de MembruMobileApp1511632372 cu 6 ani in urma.

Buna seara. Aseara am avut un accident si am o fractira la metatarsianul 5 de la piciorul stang. Am fost imediat la medic si mi-a ghipsat piciorul.Am o zi de cand s-a întâmplat accidentul, treaba este ca pe mine nu m-a durut piciorul si nici nu ma doare, doar foarte puțin atunci, dar acum nu ma mai doare. Pot merge fara cârje si fara sprijin daca nu ma doare? Eu am mai mers putin si nu am avut nici o treaba.

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Afectiunile-gleznei-si-piciorului/fracturile-degetelor-de-la-picior_1611

Dr. Marius Uscatu

acum 6 ani

Buna ziua!
Raspunsul depinde, evident, de tipul fracturii si de datele D-voastra personale.
Exista cateva zeci de tipuri de fracturi ale metatarsianului 5, ac***a tratament profund diferite: de la pantof terapeutic la orteze, de la imobilizare in cizma gipsata la interventie chirurgicala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior