Pot inlocui atela gipsata cu orteza?

Oase si articulatii

Postata de Corina Madalina U. cu 10 luni in urma.

Buna ziua,
Am o fractura baza metatarsian 5 fara deplasare, am primit in urgente atela gipsata 6 sapt., fara sprijin, clexane 30 zile, antiinflamatoare, calmante, gheatã = nu ma doare, piciorul e umflat f. putin pe lateral. Pot inlocui atela gipsata cu orteza glezna tip gheatã walker, pot calca pe calcâi? Am avut aceeasi fractura - zic eu, la celalalt picior, acum 2 ani si am folosit orteza, conform recomandarilor medicului ortoped. Va pot trimite radiografii, in cazul in care considerati ca e necesar. Multumesc frumos. Corina U.

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 10 luni

Buna ziua,
Doar un medic calificat poate sa evalueze starea dumneavoastra si sa va ofere un raspuns adecvat privind posibilitatea de a inlocui atela gipsata cu o orteza glezna. In cazul in care aveti radiografii, ar fi bine sa le prezentati medicului ortoped pentru a avea o imagine mai clara asupra evolutiei fracturii si alegerea celei mai potrivite metode de tratament.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ortopedie

Dr. Marius Uscatu

acum 10 luni

Buna ziua,
Exista multe tipuri de fracturi ale bazei metatarsianului 5, ac***a tratamente profund diferite (de la felurite orteze, pana la imobilizare stricta gipsata si chiar interventii chirurgicale).
Nu este deloc intelept sa modificati tratamentul si mai ales nu este deloc inteligent sa calcati pe picior fara aviz express. Consecintele pot fi dramatice.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului