posibila fisura metatarsian 2 sau 3?

Oase si articulatii

Postata de Elena62989410 cu 10 ani in urma.

De vreo saptamana m-am trezit cu dureri pe fata anterioara a labei piciorului drept, o usoara inflamatie, merg greu, daca flectez degetele pe p***a, durerea cedeaza. Lucrez pe un
santier arheologic, posibil am calcat cumva, terenul este accidentat, n/am realizat momentul. merg 12 ore pe zii, la medicul ortoped nu pot inca ajunge, nu sunt acasa.
Mi-am pus un bandaj elastic pe p***a, ma dau cu gel cu diclofenac, iar seara pun gheata. Asa o duc de ceva vreme. credeti ca as putea avea vreo fisura, sau doar ceva
pe la articulatiile tarsienelor 2, 3 ca acolo ma doare? Va multumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum 10 ani

Buna seara!
Nu exista in ortopedie notiunea de """""fisura"""""", osul fiind fie integru, fie fracturat.
Orice suspiciune de fractura trebuie sa va conduca spre atitudinea logica, adica reducerea la minimum a solicitarii piciorului (stat in picioare, mers pe josdoar cateva minute pe zi), pozitie procliva a acestuia, crioterapie (gheata local) si contentie elastica (este banalul protocol RICE).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior