Poliartrita reumatoida

Oase si articulatii

Postata de danydoryn cu 11 ani in urma.

Buna ziua, am fost diagnosticata dupa cinci ani de investigatii cu poliartrita reumatoida si am primit un medicament Metrotexat, am citit prospectul dar nu scrie nici unde de poliartrita doar despre leucemie si cancer la san, este cumva bun acest mediacment pentru boala mea si daca este bun medicamentul cat ar trebui facuta cura deoarece mie mi-a spus sa il iau tot timpul de doua ori pe saptamana(6 tablete in doua zile)? Multumesc anticipat!

Raspunsuri (5)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Da, metotrexatul este la ora actuala prima linie de tratament ce se indica in poliartrita reumatoda, la doze mult mai mici decat cele folosite in oncologie. Acest medicament nu se face in "cure" ci trebuie urmat conform recomandarilor pentru a impiedica evolutia bolii si distructia articulatiilor. Cand se constata ca nu mai este eficient , se modifica schema de tratament prin asocierea altui medicament sau schimbarea lui. Trebuie sa intelegeti ca aceasta boala nu se vindeca ( ca o pneumonie de ex) ci trebuie sa fiti evaluata periodic de catre reumatolog pentru a nu ajunge la stadii avansate de distructie articulara. Exista solutii terapeutice care impiedica evolutia bolii.

antoneta142936

acum 11 ani

Nu sunt medic, nu am nici o pregatire in domeniu. Am o cunostiinta care are acelasi diagnistic, 3 protezari deja si care, din fericire am intels ca de un timp se simte mult mai bine. Mi-a spus ca incepand din 2009 face o injectie la 2 saptamani cu HUMINA. Poate n-ar fi rau sa intrebati doctorul si despre acest medicament. Daca doriti pot incerca sa va pun in legatura cu el. Sanatate multa

danydoryn

acum 11 ani

Multumesc frumos am sa intreb doctorul daca stie despre acest medicament!

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este vorba de HUMIRA sau adalimumab- un tratament biologic care se aproba de casa de asigurari dupa anumite criterii ( printre care trebuie sa fi avut tratament cu metotrexat sau arava sau sulfasalazina sau asocieri intre acestea cel putin 3 luni de zile si care au demonstrat ca nu controleaza eficient boala).

ionut

acum 11 ani

In primul rand metrotexatul nu este bun de fapt nici pentru leucemie si cancer sa san decat pacalesc in modul asta ca sa se mearga pe piste false !La amadoua trebuie sa le combine cu doxorubicina si daunorubicina si apoi anticorpi interferoni ,iar la artrita cred ca este bun peniciline specializate