poate fi ereditar pt. copil?

Oase si articulatii

Postata de Liliana185 cu 12 ani in urma.

am doua operatii la coloana de hernie de disc de la L1 pana la S1 iar sotul doua operatii la coloana si proteze totale de cap femural fiind diagnosticat cu osteonecroza aseptica de cap femural. Se poate ca si copilul sa aiba probleme mai tarziu?

Raspunsuri (2)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Teoretic hernia de disc ,fiind o afectiune generata de factori externi ( munci grele, ridicari de greutati, pozitii vicioase la locul de munca etc.) ,genitorii nu au cum sa transmita boala la copii. Problema ridica " osteonecroza aseptica de cap femoral " a tatalui copilului , ( daca s-a nascut cu aceasta -a fost sau nu congenitala - ,la ce varsta a constatat ca o are etc.etc. Toate aceste probleme trebuiec lamurite fie cu medicul de familie ,fie cu medicul pediatru , pe baza anamnezei amanuntita si a nalizelor parintilor. Copilul , daca a prezentat satare perfecta de sanatate ,la nastere si pe parcursul cresterii si desviltarii lui,nu ar trebui sa va ingrijoreze.

Liliana185

acum 12 ani

Va multumesc pentru raspuns. Practic nu au existat factori externi care sa genereze o astfel de afectiune ma refer la hernia de disc atat la mine cat si la sot, iar osteonecroza aseptica a fost diagnosticata imediat dupa a doua operatie la coloana a sotului. A avut patru operatii in decurs de un an si nimeni nu ne-a putut da un raspuns clar de la ce a pornit totul. Se poate de la faptul ca am fost sportivi de performanta eu am practicat handbal iar sotul baschet, iar pana sa suferim aceste operatii alpinism?
Sincer vroiam sa stim la ce sa ne asteptam, tinand cont ca avem doar 43 de ani.