picioruse bebelus

Oase si articulatii

Postata de Liliana295636 cu 12 ani in urma.

Am un baietel de 10 luni.
DR pediatru spune ca este putin cracanat si ar trebui sa-i cumpar papucei care sa-i tina glezna fixa. Sunteti de acord ca de la aceasta varsta sa poarte papucei de acest gen? Este neaparat nevoie de acesti papucei?

Raspunsuri (3)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Consultati un medic de la chirurgia infantila- (ortoped -pediatru ) pentru a vedea care este situatia oaselor femurale si a bazinului si in functie de rezultat se va actiona sau nu.

liliana

acum 12 ani

multumesc mult pentru raspuns

Alina Iatan, recuperare medicala

acum 12 ani

Buna ziua! in general e bine ca glezna copilului sa fie sustinuta la mers, mai ales primii pasi, de aceea eu va recomand sa cumparati indiferent daca sunt sau nu probleme! am si eu un baietel si la fel mi-au fost recomandate incaltarile cu talonet si sustinator plantar, dar nu papucei, sunt niste sandalute pe care le puteti lua de la ortopedia, sunt destul de scumpe, dar calitative si din pacate fiind asa mici trebuiesc frecvent inlocuite! Sanatate multa!