piciorul plat fus

Oase si articulatii

Postata de ionel90 cu 15 ani in urma.

am un baietel de 5 ani si are platfus, foloim talonete de 2 ani dar nu e nici o ameliorare...s-a confruntat careva cu aceasta problema? Se mai poate corecta platfusul?

Raspunsuri (4)

Ionut19598461

acum 15 ani

Buna,nu sunt medic dar sunt antrenor de atletism si vreau sa-ti zic ca se poate corecta platfusul!trebuie sa mergi la medic ortoped pt ca el trebuie sa masoare bolta plantara a baietelului si el iti va prescrie talonetele!Atentie la ce fel de incaltaminte va avea de acum incolo!sanatate

loredana10111355

acum 15 ani

Te sfatuiesc sa mergi la spitalul Marie Curie (Budimex)la dr Burnei. Este un dr foarte bun si este foarte amabil.

ioana26

acum 15 ani

Stimata Doamna,
Piciorul plat (plafus-ul) este o afectiune benigna, care in 99% din cazuri se rezolva spontan pana la varsta de 8-9 ani. Chiar daca ramane la maturitate, extrem de rar va provoca dureri sau jena la mers.
In principiu in 95% din cazuri nu este necesara folosirea talonetelor sau a ghetelor ortopedice.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
www.chirurgiapiciorului.ro
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului

lupsa carmen

acum 12 ani

am luat talonete ortopedice ptr. fetita mea dar sunt mai late,si parca un pic mai lungi,de unde se poate taia,de la spate s-au din fata daca sunt putini mai mari