picior umflat si vanat

Oase si articulatii Profilaxie tromboza venoasa profunda

Postata de dumitrascutudorel cu 11 ani in urma.

stie cineva cum se procedeaza la un bolnav care a suferit mai multe accidente vasculare, ultimele doua au avut loc in Decembrie 2012, mai are si tromboflebita (nu stiu daca am scris corect) la o varsta de 75 ani, care mai nou, are tot la acelasi picior ,aparuta o pata de culoare vinetie(de la degete ce se intinde catre gamba), ce se poate face???
va rog foarte mult
cu stima si respect Viorica

Raspunsuri (5)

Buna

acum 11 ani

Exista tratamente eficace su ajutorul remediilor homeopate. E destul de simplu caci exista cateva remedii tipice. Imi puteti scrie un email la ***@yahoo.com

daniela

acum 11 ani

urgent la medicul cardiolog ca nu e de glumit !

Dr. Marius Uscatu

acum 11 ani

Buna ziua!
Intr-adevar, tromboza venoasa profunda (tromboflebita) reprezinta o urgenta majora si trebuie corect tratata, de catre cardiolog in consult interdisciplinar cu neurologul (tromboza necesita anticoagulare, ce ar putea agrava sau declansa un accident hemoragic vascular).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

gheorghe narcisse

acum 8 ani

buna ziua acum 4 ani am fost internata la sp. bals cu erezipel, am facut tratament....dar de ceva timp mi se umfla piciorul si se invineteste ...sunt disperata ce sa fac ? la ce medic sa ma mai duc? stiti un tratament ? ultima data mi-au spus ca este circulatia p***a si mi-au spus sa-mi cumpar ciorapi medicinali dar nu-i suport ma doare.....va rog frumos sa-mi spuneti unde sa ma duc ce sa fac sau daca stiti vreun tratament eficace ...va rog din suflet sa-mi scrieti urgent astept raspunsul d-voastra

Dr. Marius Uscatu

acum 8 ani

Buna ziua!
Va rog sa ma scuzati, dar nu am inteles tocmai esentialul: varsta, greutate/inaltime, status ocupational si eforturi practicate, antecedente vasculare, metabolice, reumatologic-inflamatorii etc.
Sunteti cumva diabetica??
Asteptam date relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior