Picior umflat și dureros in sarcina?

Oase si articulatii

Postata de Nicoleta16 cu 3 ani in urma.

Buna ziua. Sunt însărcinată în 37 de săptămâni. Am făcut analizele medicale pentru hepatite și tot ce tine de sange și urina. Am avut 2 săptămâni ambele picioare foarte de la glezna in jos. La îndrumarea medicului am făcut o proteinurie pentru a depista daca am albumină. Rezultatul a fost bun. Piciorul stang este ok nu se mai umfla. Dar piciorul drept se umfla de la glezna in jos foarte tare când este solicitat și este foarte dureros. Este o durere ce jenează și la un masaj ușor în special zona gleznei. Ce poate fi și cum ameliorez aceasta durere căci devine permanenta și suparatoare?

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum 3 ani

Buna ziua,
Pot fi multe cauze ale acestui edem, de la o compresiune venoasa (cauzata de sarcina), pana la o problema cardiaca, renala sau hepatica.
Incercati, pentru inceput, un consult la chirurgul vascular.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior