picior amortit

Oase si articulatii

Postata de Luanaaa cu 12 ani in urma.

De 4 zile imi simt piciorul stang amortit si am senzatie cay e greu si misc greu degetele dar merg apropape normal.De ce ?

Raspunsuri (5)

Medic Epuran

acum 12 ani

Amorţelile difuze şi persistente la nivelul picioarelor (paresteziile), pot fi determinate de intoxicaţia alcoolică, de o eventuală suferinţă nervoasă (neuropatie), de o discopatie (sau chiar o hernie de disc - prin comprimarea nervilor periferici) sau de diabet. Totodată amortelile gambelor se datorează în majoritatea cazurilor unei insuficienţe circulatorii la nivelul membrului inferior.
În cazul pacienţilor cu parestezii se impun anumite examene medicale începând în prima fază, cu verificarea reflexelor pacientului şi investigarea circulaţiei venoase şi arteriale urmate apoi de investigaţii suplimentare precum: electromiograma (înregistrarea electrică a activităţii musculare), examenul Doppler sau tomografia computerizata (CT) şi RMN-ul (în cazurile grave)

maria

acum 11 ani

ami amorteste piciorul stang (furnici) daca aveti un tratament.multumesc

MARIA

acum 11 ani

DE CE MA IA ZGARCUIL LA PICIORUL STANG.NU AM NICI O BOALA GRAVA DE MOMENT SI DACA AI UN TRATAMENT.MULTUMESC

CURALA MIHAELA

acum 10 ani

Buna seara .
Va rog mult daca se poate sa-mi raspunde-ti si mie la anumite intrebari ma daoare foarte tare piciorul stang de la genunchi in jos il simt rece tot timpul si peste zi paraca am niste ace asa in el am stabilitate pe el dar este rece si acele intepaturi ca niste ace pana in p***a piciorului merge am un inceput de lombosciatica la L5-S1 am fost internata in spital in februarie 2013 si am facut fizioterapie a fost bine un timp dar dupa care acum din ce in ce mai tot timpu il simt rece si cu acele intepaturi de numai va rog mult daca se poate sa-mi raspundeti .
Multumesc
CURALA MIHAELA

vergu constantin

acum 8 ani

Domnule Doctor va rog sa-mi spuneti ce trebuie facut,

Am 62 de ani, 1,87 m inaltime, 90 kg si imi amortesc ambele picioare de la talpi in sus(talpile imi sunt reci) atunci cand stau in picioare. In anul 1992 am suferit o tasare de vertebre L2-L3, L3-L4, am facut si vreo 5-6 RMN-uri care au stabilit acest lucu.Cand stau jos imi dispare aceasta amorteala a picioarelor.
Fumez cam un pachet de tigari pe zi iar de baut alcool nu exagerez. Ce ma indrumati sa fac.

Va multumesc.