Picioare umflate

Oase si articulatii

Postata de ClaudeL cu 12 ani in urma.

Va rog sa-mi spuneti care ar putea fi cauza aparitiei acestui simptom, pana in prezent mi se mai umflau picioarele dar foarte putin, dupa statul prelungit pe scaun, de cateva zile, dupa 15 min de stat pe scaun am simtit picioarele umflate si de atunci nu s-au mai desumflat de tot, dimineata sunt mai putin umflate dar peste zi se umfla si ma dor... acum vre-o luna am simtit intepaturi in zona degetelor de la picioare si simteam ca-mi amortesc... m-am adresat medicului de familie si mi-a recomandat Detralex ca si tratament permanent. Poate fi cumva din cauza rinichilor?

Raspunsuri (2)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna seara,

''''umflatul picioarelor'''' poate avea mai multe cauze, iar pentru identificarea acestora trebuie sa va prezentati la medicul de familie pentru un consult, o serie de analize, si in functie de acestea dar si de bolile pe care le-ati mai putea avea, sa vi se recomande un tratament.
pana acum sunteti diagnosticat cu vreo boala? urmati vreun tratament cronic?

va urez o seara buna

Oana

acum 9 ani

Buna ziua. Mi s-a umflat de cateva zile deasupra a 2 degete de la picoare. Dim scade ,dar peste zi se umfla la loc si doare. Ce-i drept e ca port mai tot timpul tocuri. Sunt si cardiaca. La ce medic ar trebui sa ma duc? Reomatologie sau oncologie?(am 58 de ani si am intrat de mult la menopauza)