Picioare nelinistite

Oase si articulatii

Postata de Donamishi cu 12 ani in urma.

Am o pproblema la nivelul gambelor ...uneori candstau intainsa am o senzatie de neliniste in picioare , trebuie sa le misc continuu.Am o senzatie de greutate si cand misc picioarele aceasta dispare. DAca fac ginmnastica si le scutur pe verticala in pozitia culcat se amelioreaza sau chiar imi trece. Faceam legatura cu colesterolul ridicat dar acum este in parametrii normali cu Crestor. Uneori foarte rar la 3 luni o data sau mai rar mi se mai pun carcei in talpi sau in gamba dreapta. . CA boli cunoscute .....hipotiroidita. Astept cu nerabdare.Multumesc.

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Ar fi necesara o evaluare neurologica, eventual bcompletata de o electromiografie pentru a identifica tulburari de conducere motorii si senzitive ale nervilor( peronier lateral si tibial posterior). Hipotiroidia poate fi ocauza a aparitiei neuropatiei periferice.

Donamishi

acum 12 ani

Multumesc foarte mult pentru raspunsul prompt ,voi merge la un doctor neurolog.