pareza secundara

Oase si articulatii

Postata de syefanmanuel cu 11 ani in urma.

buna ziua, am si eu o intrebare f scurta, la care vreau raspuns cat mai repede , ca mulumesc din inima, pareza secundara este o boala ? si vas mai intreba cat timp dureaza la 3 cm lipsa din os.

Raspunsuri (2)

Dr. Marius Uscatu

acum 11 ani

Buna ziua!
Pareza reprezinta afectarea unui nerv, cu consecinte motorii si senzitive.
"Secundar" inseamna ca nu este o afectiune principala, ci a survenit in urma unui traumatism, a unei manopere medicale sau paralel cu o alta afectiune.
Nu am inteles ce inseamna """cat timp dureaza la 3 cm lipsa din os"""".
La ce situatie va referiti?
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

syefanmanuel

acum 11 ani

buna ziua, domnu doctor, vream sa stiu daca este pareza secundaraagravata si din cauza scurtari piciorlui, asta ca-si revine la secunda un mm miam dat seama, si mai mam documentat, va multumesc frumos pentru raspuns, cu stima syefanmanuel