paralizii periodice normokaliemie cu paramiotonie congenitala

Oase si articulatii Paralizie periodica hypokalemic Miotonie congenitala Paralizie periodica primara
+1
Vezi toate grupurile

Postata de liviu1988 cu 12 ani in urma.

Asta este diagnosticul pus de d-na doctor foisoreanu acum 6 ani. dupa externare am avut de facut un tratament de 3 luni de zile si un s-a ameliorat nimic iar apoi sa fac un control EMG si viteze de conducere motorii si senzitive care a avut concluziile:"viteza de conducere din nervul peroneu comun stang si pe nervul sural drept normala( temperatura in zona maleolei externe drepte de 30 grace celsius0. Fara anomalii neuropatice. La eletromiografia cu ac concentric din muschiul vast lateral stang si tibial stang: fara activitate spontana patologica in repaus. se exlude o miotonie cu desarvasire!!! recrutarea normala cu potentiale de unitate motorie cu amplitudinea usor crescuta.
Atacurile constau in scaderea fortei din picioare si maini.. In ultimii ani nu au mai fost asa accentuate pana zilele trecute cand nu m-am mai putut ridica de pe scaun si a trebuit sa merg cu salvarea la spital unde mi s-a zis ca e cadere de calciu inainte sa vina rezultatele la analize.. dupa ce au venit calciu era normal.
As dori sa-mi recomandati o clinica particulara din tara pentru mai multe investigatii.
Multumesc

Raspunsuri (5)

Mihaela22120678

acum 12 ani

Unde ati facut electromiografia?

liviu1988

acum 12 ani

electromiografia a fost facua la neuromedica srl cluj dr Tibre,dr. Cojoc

Mihaela22120678

acum 12 ani

Ati facut vreodata in cadrul unui atac de genul asta analizele la potasiu (K - kaliu)? De unde stie dr ca sunt normokaliemice? Pe de alta parte daca ar fi asa, cu paramiotonie - aceasta nu este o miotonie clasica, deci descarcarile miotonice nu aveau de unde sa apara la electromiografie...
pe de alta parte - de ce spune ca e congenitala? a mai avut cineva din familie asa ceva? de la ce varsta au aparut manifestarile?

liviu1988

acum 12 ani

manifestarile au aparut de la varsta de8 ani si mama mea mai are probleme la fel. la potasiu nu stiu daca s-au facut analize dar am fost internat 3 sapt la tg mures acum 6 ani si s-au facut toate analizele din ce stiu eu. as vrea sa le refac .poate puteti sa-mi recomandati vrea clinica privata .mai trebuia sa fac si o biopsie musculara la are n-am mai mers atunci. daca vreti pot sa va trimit o copie dupa biletul de externare.

Mihaela22120678

acum 12 ani

Va pot recomanda sa mergeti la Spitalul Colentina din Bucuresti, clinica de neurologie, la dl. dr. Radu Tanasescu. Din cate stiu eu, acolo se poate face si biopsie musculara. Si ei colaboreaza cu un medic f bun pentru electromiografie - dl dr Mircea Besleaga. Sanatate!