osteofit?!

Oase si articulatii

Postata de corina86154915 cu 12 ani in urma.

Buna ziua!...am o durere foarte mare la calcaiul stang,am ceva de gen "cioturi" am incercat sa imi usurez durerea prin fizioterapie,dandu-mi rezultate zero...va rog,am nevoie de un sfat bun! este pozibil sa urmez un alt tratament sau o operatie? Multumesc! IOANA ([email protected])

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

osteofitele calcaneene (ciocuri in calcaie) creeaza dureri in timpul mersului si sunt depistate imagistic pe radiografie. medicul curant va indica antiinflamatorii nonsteroidiene (topic sau bucal), fizioterapie ca electroterapie (curenti terapeutici de joasa frecventa, de medie frecventa, de inalta frecventa, ultrasunet). laserterapie. se poate purta pernita calcaneeana in pantof

ion

acum 8 ani

Pentru cei cu ciocuri la genunchi mers in genunnchi pentru alte zone prosop rulat tras de capete in acelasi timp impingeti piciorul sau mers pe pattra cu ciocul chiar daca doare.