osteocondrita

Oase si articulatii

Postata de capalau cu 14 ani in urma.

sal....am cateva nelamuriri despre osteocondrita la genunchi. in 2002 am suferit o artroscopie la care diagnosticul a fost osteocondrita,dupa un an de la operatie m-am accidentat din nou la acelasi genunchi iar in anu 2006 am suferit o noua artroscopie la care mi s-a pus acelasi diagnostic(osteocondrita) dupa foarte putin timp de la operatie(4 luni) genunchiul meu se prezenta la fel(adica imi sare si se umfla pt 1-2 sapt la cel mult 10 min de alergare)si bineinteles ca intre timp celalalt genunchi a cedat si el(ruptura de menisc,la care am refuzat operatia)intrebarile ar fi: ARTROSCOPIA ESTE CEA MAI BUNA SOLUTIE PT OSTEOCONDRITA?
DUPA DOUA ARTROSCOPII FARA REZULTAT CARE AR FI SOLUTIA PT ACEASTA AFECTIUNE? IN CE MASURA MA VA AFECTA PE VIITOR FAPTUL CA AM REFUZAT MOMENTAN OPERATIA PT RUPTURA DE MENISC LA CELALALT GENUNCHI? si de ce nu astept orice sfat cu privire la acest subiect......mentionez ca pana la a doua acidentare am facut sport de performanta dupa care m-am retras continuuand doar foarte rar de placere si atunci cu frica si cu genunchii moi si foarte firavii.....

Raspunsuri (2)

IRINA

acum 14 ani

BUNA .SFATUL MEU ESTE SA MERGI LA SPITALUL MILITAR CENTRAL LA ETAJUL 3 UNDE GASESTI O ECHIPA DE MEDICI FFF.BUNI.MAI AI SI ALTA VARIANTA PE LINGA ARTROSCOPIE CARE ESTE ......MAI BINE NU.

capalau

acum 14 ani

asa erau si cei de la FOISOR DE FOC unde mi-am facut prima artroscopie,la fel si cei de la un spital din spania unde am facut a doua artroscopie si nici un rezultat ...eu vreau sa stiu concret daca se mai poate recupera genunchiul macar la 75-80%,si daca da care ar fi solutia..mersi frumos pt sfatul tau....