Osteita peroneu stang

Oase si articulatii

Postata de MIRELA IONICA cu 12 ani in urma.

Buna ziua, sotul meu si-a rupt piciorul (peroneul in 2 locuri si tibia intr-un loc) in luna martie la fotbal. A facut operatie si i-au pus tija si 2 suruburi, un surub i-a fost scos pe 8 iunie. Acum dintr-o data i s-a umflat piciorul foarte tarziu i s-a pus un diagnostic: osteita cronica peroneu stang.A urmat tratament cu antibiotic cefor injectabil la 8 ore timp de 9 zile, care s-a continua cu augmentin 1 gr pe cale orala 5 zile, 1 gr la 12 ore. Ce este de facut? In urma tratamentului injectabil locul nu mai este umflat si nici rosu cum era la inceput, dar mai are un punct tare. Acest lucru ma ingrijoreaza, pentru ca nici nu se pot scoate mai devreme de 6 luni tija si 4 cerclaje. De ce nu il pot opera sa ii scoata doar unul din acele 4 cerclaje care s-a inflamat (cred eu) pentru ca mai multe detalii de la medicul care l-a operat nu pot afla.

Raspunsuri (2)

MIRELA IONICA

acum 12 ani

Are 27 ani, 100 kg si inaltime 190. Are apendicele scos la fel si polipii, nu are diabet si nici nu sufera de alte boli.

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Numai medicul care a stabilit diagnosticul si a facut tratamentul chirurgical poate stabili si va poate explica situatia actuala .