Ortopedie

Oase si articulatii

Postata de manuselo cu 12 ani in urma.

Buna ziua, sunt Farcas Olaga si baiatul me are o problema la piciorul drep la glezna , am facut RMN la Targu Mures, rezultatul examinarii a fost osteocondrita.Si am vrea sa stim unde se poate realiza acesta operati si cat costa?

Raspunsuri (2)

Dr. Marius Uscatu

acum 12 ani

Buna seara!
Va referiti la o leziune osteocondrala a domului talian??
Diagnosticul optim se realizeaza prin Computer-Tomograf si in nici un caz prin RMN, care ofera rezultate disproportionate, datorita unor false imagini.
Interventia chirurgicala nu este obligatorie si depinde de varsta, greutate, status sportiv si ocupational, etc etc. Este o interventie relativ dificila, insa in Occident este foarte bine codificata in functie de marimea defectului osteo-cartilaginos.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
www.chirurgiapiciorului.ro

vali

acum 11 ani

nu stiu