ORTOPEDIE - genunchi drept

Oase si articulatii

Postata de valius82 cu 14 ani in urma.

Buna ziua , as dori si eu un sfat in legatura cu un RMN la genunchiul meu drept . As vrea sa am o idee innainte sa ajung la medicul care m-a trimis sa-l fac. Iata rezultatul : Modificari de semnal intrameniscale la nivelul cornului posterior al ME , cu aspect degenerativ. Modificare de semnal la nivelul cornului posterior al MI de ~ 7 mm , cu traiect oblic-vertical si amputarea unghiului postero-inferior (mai probabil ruptura) . Fara leziuni ale cartilajului articular femuro-tibial. Modificari de structura la nivelul LIA care apare ingrosat ( 5- 6 mm grosime) , cu dezorganizarea structurii fibrilare . LIP, ligamente colaterale cu aspect RMin limite normale . Chist Baker alungit , polilobat, de `40 mm cranio- caudal / 9 mm grosime, comunicat cu articulatia printr-un orificiu subtire . Mici neregularitati ale cartilajului patelar , fara defecte cartilaginoase . Fara colectii articulare . Fra leziuni la nivelul retinaculelor patelare . fara linii de fractura. CONCLUZII ; Leziune de 7 mm corn posterior MI cu aspect de ruptura . Chist Baker de 40/9mm . Modificari de structura la nivelul LIA cu aspect de ruptura cronica.

Raspunsuri (3)

acum 14 ani

Stimate Domn,
Trebuie sa intelegeti ca in diagnosticul unui afectiuni a genunchiului examenul clinic conteaza 99,99% iar RMN-ul 0,01%.
Prin urmare interpretarea RMN-ului citata de catre D-voastra nu are nici o semnificatie practica. Dupa examenul clinic ortopedul specializat in genunchi va studia el insusi imaginile RMN si va propune un tratament.
Cu deosebita stima, ...
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului

luma

acum 14 ani

Citat:
Stimate Domn,
Trebuie sa intelegeti ca in diagnosticul unui afectiuni a genunchiului examenul clinic conteaza 99,99% iar RMN-ul 0,01%.
Prin urmare interpretarea RMN-ului citata de catre D-voastra nu are nici o semnificatie practica. Dupa examenul clinic ortopedul specializat in genunchi va studia el insusi imaginile RMN si va propune un tratament.
Cu deosebita stima, ...
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului

Sunteti medic , vreau sa va cer un sfat?

Sheila

acum 14 ani

Da d-nul Marius Uscatu este doctor ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului. Pe forum intra mai rar dar puteti sa-i trimiteti o fisa medicala in care sa precizati la cine vreti sa fie trimisa
Numai bine