operatie

Oase si articulatii

Postata de popica87 cu 12 ani in urma.

am si eu o intrebare:cat costa o operatie in cazul sindromului temporomandibular(ma refer la operatie prin desfacerea zonei);aceasta operatie poate fi facuta in Romania?

Raspunsuri (2)

popica87

acum 12 ani

PS: pe ambele parti! va multumesc anticipat

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Tehnica chirurgicala este indicata cazurilor in care alte posibilitati terapeutice nu dau rezultate. Protocolul de exercitii fizice, controlul obiceiurilor ( scrasnirea din dinti, muscarea buzelor sau a limbii sau pozitionarea mandibulei inferioare in muscatura dinte la dinte) si utilizarea dispozitivului de biofeedback pe timpul noptii sunt prima linie de actiune. O optiune pentru chirurgia orala este de a manip**a mandibula sub anestezie generala si a spala articulatia cu solutie salina antiinflamatorie intr-o procedura cunoscuta drept artrocenteza. In unele cazuri poate reduce procesul inflamator.