Operatie monturi nereusita?

Oase si articulatii

Postata de Cristina cu 3 luni in urma.

Bună ziua. In data de 17 noiembrie 2023 am fost operata de hallus valgus la ambele picioare,folosindu-se suruburi din titan. După câteva zile de la operație am început sa simt disconfort,durere si nu pot călca pe piciorul drept din cauza durerii. Răspunsul medicului a fost ca nu s-a așezat bine șurubul și trebuie scos. Întrebarea mea este:ar trebui intervenit chirurgical pentru scoaterea surubului? Exista posibilitatea refacerii montului dacă șurubul este scos?

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Daca surubul nu s-a asezat corect, este posibil sa fie necesara o interventie chirurgicala pentru extragerea lui. Totusi, decizia finala trebuie luata de medicul specialist ortoped, care va tine cont de simptomele dumneavoastra si de rezultatele eventualelor investigatii suplimentare.

In privinta refacerii montului dupa scoaterea surubului, exista posibilitatea teoretica de a se intampla acest lucru. Cu toate acestea, atunci cand se utilizeaza suruburi pentru a corecta monturile, scopul este de a stabiliza noua pozitie a oaselor si a uni osul in aceasta noua pozitie. Daca suruburile sunt extrase, aceasta stabilitate poate fi compromisa. Scopul final al operatiei de hallux valgus este de a elimina durerea si de a imbunatatii functia piciorului, asa ca daca durerea dumneavoastra se datoreaza surubului, atunci trebuie luata in considerare scoaterea lui.

Trebuie insa sa se inteleaga faptul ca toate aceste aspecte sunt foarte specifice fiecarui caz si trebuie discutate cu specialistul ortoped.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/ortopedie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/arhiva_medicala/operatie-hallux-valgus

Dr. Marius Uscatu

acum 2 luni

Buna ziua,
Va raspund punctual:
- suruburile permit mentinerea montajului de osteosinteza, dupa osteotomia de corectie;
- uneori poate fi vorba despre un defect de pozitionare a suruburilor, dar cel mai adesea este vorba despre de-bricolajul (demontarea) montajului de osteosinteza. Este motivul pentru care absolut niciodata nu operez ambele picioare in aceeasi sedinta chirurgicala (si ma ocup exclusiv de corectia monturilor de peste 20 de ani);
- nu este indicata extragerea suruburilor mai devreme de 12 luni de la operatia initiala (cu exceptia cazurilor in care surubul proemina grav in articulatie)
- desigur ca extragerea intempestiva a suruburilor poate determina destructurarea montajului osos si re-aparitia deformatiei.
Daca veti avea rabdarea necesara, veti regasi toate aceste explicatii pe pagina mea de site dedicata esecurilor si recidivelor.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului