Operatie mana rupta din cot

Oase si articulatii

Postata de MMarcel cu 10 ani in urma.

Buna ziua.
Eu mi-am rupt mana dreapta din cot la varsta de 6 ani. Pana la varsta de 12 ani mana apraoape isi revenise complet dar din pacate la 12 ani am cazut in cot si mi-am rupt mana a 2-a oara. Medicii au zis ca daca fac operatie la varsta de 12 ani mana imi va ramane mica, nu se va mai dezvolta corect, asa ca doar am bagat-o in gips si au zis ca trebuie sa astept sa am varsta peste 18 ani. Acum am 20 ani si de atunci pana acum mana a crescut normal numai ca nu o pot indrepta...a ramas lafel ca atunci cand am scos-o din gips(iar osul continua sa creasca gresit)...credeti ca printr-o operatie as putea sa indrept mana si sa mi se repare osul(pentru ca el creste gresit acum...creste spre exterior...) ? Imi puteti recomada un doctor bun pentru aceasta operatie ? Cineva mi l-a recomandat pe doctorul Tiron din bucuresti dar este disponibil abia din octombrie. Va multumesc.

Raspunsuri (6)

Dr. Marius Uscatu

acum 10 ani

Buna ziua!
O redoare a cotului este teribil de dificil de recuperat la 8 ani de la fractura.
Evident, raspunsul depinde de situatia clinica si radiologica: o fractura supra-articulara consolidata vicios mai poate fi corectata, insa o fractura articulara infinit mai dificil.
Din pacate exista foarte putina experienta in Romania in asemenea cazuri.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

Mirabela

acum o saptamana

Buna ziua aceeasi problema are și băiatul meu și am consultat un medic ortoped și mi sa spus că la vârsta de 20 de ani va putea face operatie de reconstruire sau proteza până atunci să facă măcar 10 ședințe de kinetoterapie credeți că după operație va putea reveni la normal mâna va mulțumesc anticipat

Mirabela

acum o saptamana

Am uitat sa specific că fractura a avut-o la cot băiatul are acum 18 ani

IuLiaN

acum 9 ani

Si eu am aceeasi problema numai ca eu mi-am rupt mana la varsta de 13 ani, a considerat ca nu e necesar sa o pun in ghips si dupa am observat ca nu o mai puteam intinde, acum am 17, se mai poate face ceva?

os cot

acum un an

Osul și-a intrerupt activitatea din cot cel subtire si acum mina este un pic strimba ce se pote face am 12 ani

os cot

acum un an

Am si eu aceiasi problemă