Operatie la umar

Oase si articulatii

Postata de Catalinbuzdugan cu 9 ani in urma.

In urma 3 luni am suferit o interventie chirurgicala la umar dupa cateva episoade de durere crancena. Am fost diagnosticata cu tendinopatie calcificanta umar dr si operata de dr Andrei Ioan Bogdan. Ma simt bine , nu ma mai doare umarul deloc, iar mobilitatea am recapatat-o in proportie de 95%. Imi doresc sa mai joc tenis dar imi este frica sa nu mai apara din nou acele depuneri de calciu, pentru a fost o perioada destul de lunga si grea de recuperare.

Raspunsuri (2)

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna ziua!
Va rog sa ma scuzati, dar nu am inteles tocmai intrebarea D-voastra.
Asteptam detalii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Georgeonline

acum 9 ani

Am 24 de ani, sunt student la IEFS si in urma cu 2 ani, la ski am suferit o luxatie anteriora a umarului. A fost redusa la spital si imobilizat bratul 3 saptamani. Dupa 2 luna am facut din nou, cand am sarit cu parasuta, din cauza curentului. De atunci au urmat inca 5 luxatii aparute la cele mai neimportante activitati. In prezent sunt un pic diperat pentru ca imi afecteaza foarte grav viata, sunt pe cale sa renunt la facultate. Am fost la dr Andrei Ioan Bogdan la o consultatie, si mi-a explicat ce ar trebui facut, dar din pacate ancorele necesare repararii defectului sunt foarte scumpe pentru mine. Stiti cumva daca exista si o orteza speciala care sa tina umarul sa nu se mai luxeze?